İlk Kadın Şairlerimizden

İlk Kadın Şairlerimizden

İlk Kadın Şairlerimizden

Zeynep Hatun (Mihri)

Şiir okumak ayrı bir keyifken, şiir yazmak bambaşka mutluluk benim için. Bir kadın olarak hayatta yaşadığım ne varsa bende bıraktığı izleri, gözlemlerimi, dile getirmek istediklerimi mısralara dökmek, okuyan güzel yüreklerde, güzel izler bırakmak ve bu hayatta kendimi ifade ediş biçimi olarak görüyorum.

Yazmaktan çok keyif aldığım şiirin, aklımdaki acaba; “İlk kadın şairi kim?” sorusunun cevabını bulmak için araştırdığımda 
Divan Edebiyatının ilk kadın şairlerinden en çok bilineni Zeynep Hatun’un olduğunu öğrendim ve bunu da sizlerle paylaşmak istedim.

Zeynep Hatun,

Türk edebiyatının ilk kadın şairlerinden biridir. 15. yüzyılın sonlarına doğru yaşamış olan Zeynep Hatun’un hayatı hakkında çok fazla bilgi bulunmamaktadır ancak edebi eserleri ve şiirleriyle Osmanlı edebiyatında önemli bir yere sahiptir.

Zeynep Hatun, Amasya’da doğmuş, tarihi ve ailesi hakkında net bilgiler bulunmasa da Divan edebiyatı geleneğine uygun bir eğitim aldığı söylenir ve şiir yazmaya başlamıştır. Dönemindeki sosyal koşullara rağmen Zeynep Hatun cesaretle kaleme aldığı şiirlerinde kadın hakları, aşk, tabiat ve din gibi temalara değinmiştir.

Kadınların edebiyat dünyasındaki yerini güçlendiren önemli bir figür olarak kabul edilir. Divan da “Geçmiş ki hayf Mihrî Amâsiyye’de ömrün” mısrasıyla ifade eder. Babası Belâyî mahlasıyla şiirler de yazan Kadı Hasan Amasyevî, dedesi Halvetî şeyhlerinden Pîr İlyas’tır.

Âşık Çelebi Fatma Hatun’un mahlasının Mihrî olduğunu ifade ediliyor. Evliya Çelebi isminin Mihrimah, mahlasının Mihrî olduğunu ifade ediyor. Son dönemde yapılan bazı çalışmalardaki Fahrünnisâ ve Mihrünnisâ gibi bilgiler  de herhangi bir kaynağa dayanmamaktadır.

Zeynep Hatun’un eserlerinden biri olan “Görmedim” adlı şiiri, onun duygusal derinliğini ve yeteneklerini yansıtıyor. Bu şiirde, aşk ve hasretin derin izleriyle dolu bir duygu atmosferi hakim. Zeynep Hatun’un aşkın derinliklerinde kayboluşunu ve bu duyguların içsel yolculuğunu dile getirdiği “Görmedim” şiiri, onun duyarlılığını ve edebi yeteneğini gösteriyor.

“GÖRMEDİM”

Görmedim yüzünü, gönüldeki nakşını,
Aklımda yer etti, hayal oldu gözümde.
Yandı yüreğimde aşkın közü, közü,
Sensizlik içinde, mahzun oldum özümde.
Bir gönül mecnunum, sensiz kaldım hasretle,
Derman aradım da bulamadım içimde.
Yandı yüreğimde aşkın közü, közü,
Sensizlik içinde, mahzun oldum özümde.
Düştüm sevda yoluna, dikenler batıyor,
Her adımda ince ince bir sızı oluyor.
Yandı yüreğimde aşkın közü, közü,
Sensizlik içinde, mahzun oldum özümde.
Gözlerim yollarda, umutla bekliyorum,
Sensiz geçen her an, ömür sanki gidiyor.
Yandı yüreğimde aşkın közü, közü,
Sensizlik içinde, mahzun oldum özümde.

Zeynep Hatun’un bu şiiri, aşkın derinliklerinde kaybolan bir ruhun iç dünyasını yansıtırken aynı zamanda onun edebi yeteneğini ve duygusal zenginliğini de sergiler.

Aylin ŞEN

Editör: Nigar KAYA

Baş  Editör: Elif ÜNAL YILDIZ 

Diğer Yazılarımı Okudunuz mu?

https://fisildayankalemler.org/evladi-anne-babanin-aynasi/

 

Yorumlar (0)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aylin ŞEN

Merhaba adım Aylin Şen 1979 Kocaeli doğumluyum. İstanbul Üniversitesi Hukuk Büro yönetimi ve Sekreterliği Öğrencisiyim. Evli ve iki çocuk annesiyim. Bir Varmış Hiç Yokmuş isimli şiir kitabının yazarıyım. İkinci kitabımın da yazımı bitti. Yayınevleri ile görüşme sürecindeyim.