Demir Yalayan Yaşlı Kadın (Nene)

Demir Yalayan Yaşlı Kadın (Nene)

Demir yalayan yaşlı kadın.

Okula giderken, etrafı demir parmaklıklarla çevrili tarihi bir mezarın yanında bir nenenin (yaşlı bir kadının) dua ettiğini gördüm. Duasını bitirdikten sonra, mezarı çevreleyen demir yalayan yaşlı kadın (Nene) dilini çıkararak yalamaya başladı.

Bunu öyle garipsedim ki, yazmak istedim. Bu konu hakkında türlü yazılar yazılabilir. Ayrıca türlü düşünceler de oluşturabilir. Ölenlere yakarmanın tarihçesi on binlerce yıllık bir geçmişe sahip.
Fakat pis ve nemden paslanmış demir yalamak hiç hijyen değil. Bu konudaki benim en keskin düşüncem bunun hiç hijyen olmadığıdır. Ee malum, hijyene çok önem vermekteyim. İnanç, herkesin kişisel inancıdır. Fakat hijyen, benim keskin meselemdir.Ayrıca gözlemlediğim bu olay, on binlerce yıllık puta tapıcılığın hâlâ canlı olduğunu ve benim de gözlemleyebildiğimin göstergesiydi. Ayrıca ölüden medet umma meselesi de bir başka konuydu. Paslı mezar demirini yalamak da bambaşka bir konuydu. Ben bu gözlemlediğim olay hakkında çok yorum yapmayacağım. Aklı olan, düşünme yetisine sahip olanlar bu olayı düşünsün.

Şu “insan” ne garip, ne acayip bir varlık.

Ben sadece aracı, gözlemci, duyurucu, açıklayıcıyım. Ben sadece bir elçiyim. Bir anlatıcıyım.

Editör:Elif ÜNAL YILDIZ 

İlker Bozkurt. Beyoğlu

Etiketler:

#hijyen #nine #yaşam

Yorumlar (1)

  1. Yıldız TEK GAMLI
    • 16/02/2024

    Neden? İnanç ve ibadet o kadar garip bir kavram ki okumaya her başladığımda kayboluyorum. Bir de dinsel tabular var ki insan da hiç mi beyin yok diyorum. Üzgünüm...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlker Bozkurt

Yazarımız İlker Bozkurt 20 Ocak tarihinde, Gücüksu'da dünyaya gelmiştir. İlköğretim yıllarından itibaren eline geçen her türlü kitabı okumaya başlamış, bazı öykü ve hikâyeleri o kadar çok tekrar okumuştur ki ezbere bilmektedir. Çocukluk yıllarını köyde geçirdiği için, kitap bulmak da zorluk çekmiştir. İlkokul yıllarındaki hayali, bilim adamı olmaktır...