Başlarken Merhaba

Başlarken Merhaba

Başlarken Merhaba

    Her şeyin bir başlangıcı vardır. Başlangıçlarda daima zordur. Okula askerliğe, üniversiteye, evliliğe, baba, dede olmaya ve en sonunda da “her canlı ölümü tadacaktır” denilen sonsuz aleme başlangıç yapılacaktır.

   Esnaf, gazeteci kimliğimle prensibim olan birkaç konudan bahsetmek isterim. Tüccarlık da sevgili peygamberimizin bir hadisi şerifini daima aklımda tutup, yaşarken uygulamaya çalıştım. “Dürüst tüccar, kıyamet günü, şehitler ve nebilerle birlikte olacaktır”  Şair Mehmet Akif ise;

“Kim kazanmazsa bir ekmek parası Dostunun yüz karası, düşmanın maskarası” diyordu.

    Şairlikte rehberim olan beyit ve mısralara gelince ilk olan Fahriye Abla, Park’da Serenat, Ağrı, Olvido gibi şiirlerle gönüllerde taht kuran Ahmet Muhip Dranas Bey’in, “Güzellikler alır satarım işim bu,Güzel tellalıyım alan yok mu” demiştir Şairlerin görevi, güzelin ve güzelliklerin tellalı olmaktır.

“Bırak beni haykırayım susarsam sen matem et, Unutma ki şairleri haykırmaya bir millet, Sevenleri toprak olmuş öksüz yetim gibidir”

Mehmet Emin Yurdakul

  Değerli dostumuz kısa süre önce yitirdiğimiz Vur Emri, Suları Islatamadım; Akıl Karaya Vurdu, Beşinci Mevsim, Gökçekimi gibi şiir kitapları ile bizlere edebiyatı ve şiiri sevdiren Karakoç üstadımız da der ki;

Canım sağ oldukça rahmetli babam

Susarsam, hakkını helâl etmesin!

Ak sütün emziren ihtiyar anam,

Susarsam, hakkını helâl etmesin!

  Şahsıma son zamanlarda yazar,romancı denilsede ben bir şairim.

Dosta yanmazsa gönül

İçip kanmazsa gönül

Ah edip, yansada bülbül

Anlamazsa onu gül

Neye yarar,neye yarar

Kartallar gökyüzüne

Melekler yer yüzüne

Hapsedersek sevdayı

Sevdayı içimize

 Neye yarar, neye yarar.

Yazacaklarım ve anlatacaklarım da şairce olacaktır.

Selam sevgi ve muhabbetlerimle.

Yaşar AKBAŞ 

Baş Editör: Elif ÜNAL YILDIZ 

 

 

 

 

 

Etiketler:

#edebiyat Şiir

Yorumlar (2)

  1. Bekir SEVİK
    • 9/03/2024

    Kaleminize sağlık Yaşar bey. Aramıza hoş geldiniz.

    • 9/03/2024

    Yüreğinize sağlık Hoşgeldiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşar AKBAŞ

1958 YILINDA NİĞDE'NİN (1989‘ DA VİLAYET OLAN) AKSARAY İLÇESİNİN KURTULUŞ MAHALLESİNDE ÜZÜMLER KAYNATILIRKEN DOĞMUŞUM. İLK ORTA VE LİSE TAHSİLİMİ MEMLEKETİM AKSARAY'DA TAMAMLADIM. YÜKSEK OKUL TAHSİLİMİ ANADOLU ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER UZMANLIĞINI BİTİREREK TAMAMLADIM. BABA MESLEĞİ OLAN SARRAF VE KUYUMCULUKTA KARAR KILDIK. 1984 YILINDA NİĞDE BÖLGESİNE ŞAMİL OLMAK ÜZERE HAFTALIK YAYIN YAPAN ‘51 HABER’ İSİMLİ GAZETENİN SAHİPLİĞİNİ VE KÜLTÜR SANAT SAYFASI YÖNETMENLİĞİNİ ÜSTLENDİM. SONRAKİ YILLARDA AKSARAY GAZETECİLER CEMİYETİNİN ÇIKARTMIŞ OLDUĞU ‘’VİLAYET VE BAYRAM ‘’ GAZETELERİNİN YAZI İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ GÖREVLERİNDE BULUNDUM. 1996 YILINDA EYLÜL ,2006 YILINDA İSE EVLAT İSİMLİ ŞİİR KİTAPLARIMLA GÖNLÜMÜZDEKİLERLE OKURLARI BULUŞTURDUK. UZUN YILLAR AKSARAY TİCARET VE SANAYİ ODASINDA MECLİS BAŞKANLIĞI, YÖNETİM KURULU BAŞKAN VEKİLLİĞİ VE BÜYÜK KONGRE DELEGELİĞİ GÖREVLERİNİ İFA ETTİM. MİHENK TAŞI KİTABIM ROMAN TARZINDAKİ İLK ESERİMDİR.BU KİTAPTA İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİN MAĞDUR ETTİĞİ ŞAHSIMI ANILAR VE ŞİİRLERLE ANLATMAYA ÇALIŞTIM.