ALİNDA MEKTUPLARI 14 (BEN ORMANIM)/18 AĞUSTOS 2023

ALİNDA MEKTUPLARI 14 (BEN ORMANIM)/18 AĞUSTOS 2023

ALİNDA MEKTUPLARI

Alya’ma

Bakın ben bir otoyol değilim.Devlet beslemeli,ihale zengini hırsız bir mütahit yapmadı beni.Üzerimde yetim hakkı,kul hakkı yok.

Yine birilerinin dozer ve grayderlerle,ağaçları sökerek,dereleri doldurarak açtığı makadam yol da değilim.

Ben bir ormanım.Belki küçük küçük yürümeye çalışmışlıklar var içimde,sonra da vazgeçip geriye dönmüşlükler.Ama bunlar birer patika bile değil inanın.

Ben sadece ağaçlardan ibaret değilim.çalılar çırpılar var içimde.Yaban kürleri,böğürtlenler var.Hele kuşkonmazlar vardır ki takılan yerinizi yırtmadan bırakmazlar.

Sorkunlar,sazlıklar,ara ara meydanlıklar vardır içimde.işte o meydanlıklarda,ömrünüzde görmediğiniz çiçeklerim karşılar sizi.

Bende yürürken,sadece dikkatli olmanız yeterli.Çünkü şu an yürüdüğünüz yoldan daha önce yürünmedi.Oradan ilk yürüyen sizsiniz,gördüğünüz her şeyi ilk defa siz görüyorsunuz.Dikkatli olunuz,hırkanıza,bluzünüze,eteğinize takılıp yırtabilirim.Aniden ayağınıza batıp canınızı acıtabilirim.Ellerinizi kanatabilirim.

Ben bir ormanım başta söylemiştim.Bende ilerlemek kolay değildir bunu da söylemiştim.Yani ben kolaycılık peşinde koşan kolay insanlara göre değilim.Onlar beni tercih etmesinler.Binsinler arabalarına,otoyoldan devam etsinler.O nazik ayaklarını buralarda incitmesinler.O pahalı giysilerini buralarda paralayıp talan etmesinler.O kolaycılar,otoyolcular geriye döndükten sonra,kendini,ne olursa olsun,sonuna kadar bu yürüyüşe hazırlayanlara,sürprizleri var ormanın.

Size daha önce hiç yaşamadığınız 

Bir yolculuğu yaşatabilirim.

Hayatınıza yepyeni deneyimler katabilirim.

Mesela biraz ileride böğürtlenlere rastlayabilirsiniz.

Dikenleri vardır ama lezizdir.

Biraz daha yukarıda yaban çilekleriyle karşılaşır, sevinç çığlığı atarsınız.Bir alıç ağacına,bir ahlat ağacına rastlayıp meyvelerini iştahla yiyebilirsiniz.Bir kızılçık ağacına rastlayıp o kırmızı kırmızı meyvelerininden tadabilirsiniz.Aaah bir mellengeç ağacına rastgelirsiniz henen bir kayanın yanında.Melengeçler en verimsiz topraklarda yetişir bilirsiniz.Onların,gökken sarı kırmızı olan çitlembikleri,koyu bir turkuaza dönmüştür şimdi,uzanıp budaklarından afiyetle yiyebilirsiniz.Bak hemen yanınızda erguvanlar çiçek açmış.Ne güzel görünüyorlar.

İleride bakın,Dokuzdonluk denen bir sarmaşık türü nasıl sarılıp yükselmiş meşenin beline.Nasıl da açmış kırmızı çiçeklerini…İşte yaban üzümleri..Onlar da sarmaşıklar gibi meşelere sarılmış ve belli bir yükseklikten siyah,beyaz salkımlarını sallayıvermiş aşağıya.Hadi yiyin hadi.Bak koruktan çıkmışlar çoktan.Her biri ballı ballı.Offfffff, bu balı söylemesem iyiydi.Bana başka şeyi çağrıştırdı.

Sizin için balım da var.Yaşlı ağaçların kovukları,kaya kenarlarındaki yarıklara,köstebek deliklerine,kayaların koytaklarına dikkatle bakın.Onlarca petek bal,daha hiç dokunulmadan sizi bekliyor olabilir.Ama balın yanında Arıları da hesaba katmak gerekir.Hemen üzerinizdeki giysilerin bir yerinden bir parça yırtın.Az ilerideki meşenin gövdesindeki kavı kopartın ve iki keskin taşın arasına koyup,taşları birbirine çaktırın.Kumaş parçasını üzerine koyup tutuşturun.İşte bu kadar,tüskümüz hazır.Bununla arıları geri kaçırıp öndeki peteklerinden bir miktar alabilirsiniz.

Yürürken dikkatli olun Bir tavşan önünüzdeki ot yığının içinden birden fırlayıp sizi ürkütebilir.

Bir tosbağanın ağır ağır gidişine eşlik edersiniz.

Birden sağ ya da sol yanda bir yaban gülü görürsünüz,

Kokusu ve rengi harikadır,hemen koparıp saçınıza takarsınız.

Az sonra cambaz bir sincabın ağacın dallarında dans ettiğini görürsünüz.Durmadan yuvasına pelit taşıyordur.Her kuş ayrı bir solisttir ormanda,

Size o güne kadar hiç duymadığınız melodiler söyler.Hemen sağınıza bakardanız,hep adını duyduğunuz ama hiç tatmadığınız gürgenler oradadır ve kırmızı kırmızı ermiştir.

İsterseniz oturup biraz soluklanın.Baya hızlı ilerler.Otururken dikkatli olun lütfen,benim küçük canlılarıma istemeden zarar verebilirsiniz.Kırkayaklar,solucanlar,kum dombayları,Allah develeri zarar görebilir.

Bu ormanda sadece sinsi yılanlar ve yırtıcı hayvanlar yoktur.Onlar dışında her türlü yaradılış harikasıyla,ilerledikçe karşılaşırsınız.

Ben bir ormanım ama dünyanın en ölümsüz şairiyim.Eğer bıkmazsanız yolculuktan,yürümeye devam ederseniz,en güzel,en ölümsüz şiirleri benden dinlersiniz.

Alinda mektupları

Hasan ILDIZ 

Baş Editör:Elif ÜNAL YILDIZ 

Bir Önceki Yazımı Okudunuz mu?

TOPLUMUN HAFIZASI YERLEŞİM YERLERİ 

 

Yorumlar (4)

 1. Bekir SEVİK
  • 28/02/2024

  Kaleminize sağlık

 2. Yıldız TEK GAMLI
  • 28/02/2024

  Hocam orman gezintimin her bir anından inanılmaz keyif aldım Çok teşekkür ederim hocam

 3. Kaleminize sağlık. Ormanda gezmiş kadar oldum.

 4. Zeynep
  • 25/02/2024

  Çok güzeldi ormanda dolaşmak hele o meyvelerin tadı hıım melodiler beni benden aldı teşekkürler kalemine yüreğine sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hasan ILDIZ

02.10.1960 yılında Alaşehir’de doğdu. Hacettepe Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. Türk Dili, Çağdaş Türk Dili, Öğretmen Dünyası, ABC, Ege Layf, İnsancıl, Lacivert, Kurgan, Bireylikler, Yaba Edebiyat, Tümolos, Kasaba Sanat, Kurşun Kalem, Varlık, Yasak Meyve, Şiirden, Edebiyat Ortamı, Yedi İklim, Töre, Amanos, Beşparmak, Kasabadan Esinti, Kara Yazı, Şehir Edebiyat, Tay, Aşkın E Hali, Mavi Yeşil, Akatalpa, Dergâh ,Caz Kedisi,Çinikitap dergilerinde 1985 yılından beri şiirleri yayınlanmaktadır. 2006 yılında Kültür Bakanlığı ve Türk Edebiyatı Vakfı’nın ortaklaşa düzenlediği “Türk Dünyası Ömer Seyfettin Hikâye Yarışması’nda “Sürgün” adlı hikâyesiyle 3.lük ödülü aldı. 2007 yılında Ümraniye Belediyesinin açtığı hikâye yarışmasında “Şeteret Ana” hikâyesiyle mansiyon ödülü aldı. 2008 yılında Mustafa Necati Sepetçioğlu adına düzenlenen hikâye yarışmasında “Gül Satan Çocuk” adlı hikâyesiyle mansiyon aldı. 2011 yılında İLESAM(İlim ve Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) ve Akçağ Yayınevinin ortaklaşa düzenlediği Roman, Hikâye ve İnceleme dosyası yarışmasında, ”Ölmeye Vatan Yahşi” adlı hikaye dosyasıyla birinci oldu.